ÖZ ÇELİK

HAKKIMIZDA

   “Öz – Çelik San. Ve Tic. Ltd. Şti.” ikisi makine mühendisi biri işletme mühendisi üç ortak tarafından 1987 yılında kurulmuştur.
       Çalışanlarının çoğunluğu Endüstri Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okulu mezunu olan işletmemizde bölüm yöneticileri olarak mühendisler görev yapmaktadır. Bütün çalışanlara işe başladıkları günden başlayarak eğitim programlarımız doğrultusunda meslek içi eğitim verilmektedir.
  
       Firmamızda 1995 yılından başlayarak Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9002-1994) kurulmuş ve başarı ile yıllarca sürdürülmüştür. Müşterilerimiz tarafından düzenli olarak yıllık denetlenen yapılan sistemimiz, “A” gurubu tedarikçi olarak tanımlanmıştır. Şirketimizde şu anda ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO/TS 16949:2016 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi ve AS 9100 Rev.D  kalite yönetim sistemi kuruludur ve bu kalite sistemlerimiz sürekli olarak iyileştirilmektedir.

       İmalatımız toplam 1000 m2 kapalı alanda, Gildemeister CNC otomatlar ve Tornos Kayar  (Swiss Type) otomat tezgahları ile sürdürülmektedir. Üç vardiya olan imalatımızda aylık 3,5 milyon adet değişik parça imal edilmektedir. Kullandığımız hammaddeler pirinç çubuklar, paslanmaz çelik çubuklar ve otomat çeliği çubuklar olarak, Ø1-42 mm çap ölçüleri arasındadır. Bu kapasite yapımızla hizmet verdiğimiz sektörler, gazlı su ısıtıcıları imalatçıları, beyaz eşya imalatçıları, elektrikli ev aletleri imalatçıları ve otomotiv endüstrisi yan sanayileridir.
  
       İşletmemiz, Kalite Güvence Bölümü, Planlama Bölümü ve İmalat Bölümü olarak üç temel kısımda yapılanmıştır.
  
       Kalite Güvence: Bu bölümde bir mühendis yönetiminde üç teknisyen ile faaliyetler yürütülmektedir. Bütün ölçme ekipmanları ve cihazları kalibre ettirilmektedir. Ayrıca her vardiya sonunda ve her sevkiyat öncesinde gerekli kalite kontrolleri uygulanmaktadır.
  
       Planlama: Bir mühendis ve bir teknisyen, gelen sipariş mektuplarına göre imalat planlaması, imalat kontrolü, hammadde alım programı ve sevkiyatın programlanmasını yürütmektedir. Bu konulardaki istatistiksel verilerin toplanmasını, performans ve fire değerlerinin ölçümünü de bu ekip yapmaktadır. Ayrıca parçaların temizlenip, son kontrol ve sevkiyat için hazır hale getirildiği paketleme atölyesi de planlama bölümüne bağlıdır.

       İmalat Bölümü departmanı dört bölümden oluşmaktadır:

       A – CNC ve Kayar Otomat Atölyesi.
       Burada iki farklı imalat akışı vardır. Birinci kısım orta kayarlardır. Burada Kayar Otomat Tezgahları (Swıss Type) ile hassas parçaların dar tolerans aralığında seri imalatı yapılmaktadır. İkinci kısım ise CNC tezgahlarından oluşmaktadır. 42 mm’ye kadar olan parçalar 6 ve 8 eksenli tezgahlarda çubuktan işlenmektedir.
       B – Bakım Onarım Atölyesi.
       Universal torna, Freze ve takım bileme tezgahları olan bu bölümde, imalat kısmı için gerekli olan yedek parçalar, kamlar ve özel kesici takımlar yapılmaktadır.
       C – Eğitim :
     İmalat bölümünden gelen istekler ve önceden belirlenmiş program esaslarına göre planlanan bir uygulama yapılmaktadır.
       D – İmalat Planlama.
       Temel işlem siparişlere göre tezgahların programlanmasıdır. İkinci olarak yıllık ve aylık bakım planlarının yapılması ve uygulanmasıdır. İmalat planlamaya bağlı paketleme atölyesinde ise dört farklı hatta, türlerine göre farklı parçalar belirli talimatlar çerçevesinde temizlenmekte, son kontrol ve sevkiyat için hazır hale getirilmektedir.

       HİZMET VERDİĞİMİZ SEKTÖRLER  :
       Öncelikli müşteri grubumuz otomotiv sektörü müşterilerimizdir.
İkinci müşteri grubumuz elektrikli ve gazlı su ısıtıcıları üreten müşterilerimizdir.. Bu firmalara gaz kontrol sistemi parçalarını, gaz ve su bağlantı parçalarını çoğunlukla CNC tezgahlarda imal etmekteyiz.
Bu sektörlerin dışında fuar standları için ürettiğimiz parçalar, su sayaçları için ürettiğimiz parçalar, sondaj, uçak sanayi ve rüzgar türbinleri için ürettiğimiz parçalar ve tıbbi cihazlar için ürettiğimiz parçalar diğer müşterilerimiz arasındadır.
       DIŞARDAN ALINAN HİZMETLER :
Isıl işlem, taşlama ve kaplama hizmetleri dışarıda fason olarak yaptırılmaktadır.
Hammaddelerimizi onaylı tedarikçilerimizden, kimyasal ve fiziksel test sertifikaları ile almaktayız. Gerekirse KOSGEB laboratuarlarının hizmetini de kullanmaktayız.

Parça planlamasından, stok-sevkiyata kadar tüm aşamalarda, ERP ve BARKOD sistemleri efektif olarak kullanılmaktadır (satınalma, satış, verimlilikler, planlama, kalite raporları, kalibrasyon takibi, imalat raporları, bakım raporları, eğitim raporları ve stok yönetimi).

                                                                                     
  Saygılarımızla...

                                                                          M. Melih Akkuzu
                                                                      Makine Yük. Mühendisi
                                                                             Genel Müdür